A A A

Transkulturowa opieka medyczna w obliczu narodzin i śmierci

 

 

8 luty 2016 godzina 16.00

Centrum Kongresowo-Dydaktyczne

ul. Przybyszewskiego 37a , 60-356 Poznań

wykład bezpłatny

 

Szanowni Państwo!

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że już

8.02.2016 roku o godz. 16:00


w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy ul. Przybyszewskiego 37a


odbędzie się kolejny wykład z cyklu

 

„Transkulturowa opieka medyczna w obliczu narodzin i śmierci”.Świadkowie Jehowy, a tak właściwie Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy jest to związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa (Jahwe).

 

Mają swoje przekonania religijne, niejednokrotnie są odbierani bardzo kontrowersyjnie. Stronią od polityki, nie obchodzą świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia, swoich urodzin, imienin, są one w ich religii zakazane.

 

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii jest podejście Świadków Jehowy do medycyny.


Ich stanowisko jest w tej sprawie często nie rozumiane. Niektórzy sądzą, że Świadkowie Jehowy odmawiają wszelkiego leczenia lub że nie cenią sobie własnego życia.Nic bardziej mylnego. Świadkowie  starają  się zapewnić  sobie  i  członkom  rodzin  jak  najlepszą  opiekę  medyczną. Odmawiają  jednakże terapii z użyciem krwi. Dlaczego?

 

Odwołują się w tej kwestii do starych ksiąg, gdzie krew symbolizuje duszę czyli życie i jest święta.

‹‹Gdziekolwiek będziecie mieszkać, nie wolno wam spożywać żadnej krwi: ani krwi ptaków, ani krwi bydląt. Ktokolwiek spożywa jakąkolwiek krew, będzie wykluczony spośród swego ludu».

Księga Kapłańska 7, 26-27

Nasuwa się wiele pytań...

Czy Świadkowie Jehowy mogą poddać się transplantacji organów?

Czy mogą zgodnie ze swoimi przekonaniami zgodzić się na transfuzję krwi?

Czy można traktować transfuzję krwi jako transplantację krwi?

Czy są szpitale, placówki w których dokonuje się leczenia beztranfuzyjnego, gdzie Świadkowie

Jehowy mogą się poddawać różnego rodzaju procedurom medycznym?

Czy szczepienia dzieci są dozwolone według ich wyznania?

 

Mimo że wcześniej uważano transfuzję krwi może uratować życie człowieka w latach siedemdziesiątych Wśród Świadków Jehowy upowszechnił się zwyczaj noszenia przy sobie oświadczenia informującego służbę zdrowia, że w żadnych okolicznościach nie zgadzają się na przetaczanie im krwi. Po konsultacjach z lekarzamiprawnikami dokumentowi temu nadano taką formę by miał moc prawną.

Niestety ze względu na niekiedy ograniczone możliwość pomocy ze strony lekarzy, kłóci się z przysięgą jaką składali, aby pomagać każdemu potrzebującemu choremu. Lekarze są wówczas ograniczeni zasadami prawa cywilnego i muszą szanować wolę pacjenta. Pojawiają się wówczas dylematy etyczne oraz moralne.

Ciekawą informacją jest to, że krwinki czerwone są zakazane, a już frakcje krwi są dozwolone.

 

Na te oraz na wiele innych ciekawych pytań znajdą Państwo odpowiedź podczas wykładu pt: "Transkulturowa opieka medyczna w obliczu narodzin i śmierci" - Związek Wyznaniowy Świadków Jehowy

 


Organizatorami wykładu są Studenckie Koło Naukowe Etyki i Bioetyki, Katedra Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Dział Promocji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie Oddział Poznań, Wielkopolskie Centrum Onkologii, Studenckie Koło Naukowe Open Physiotherapy, Zakład Praktycznej Nauki Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Patronat nad projektem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Jacek Wysocki.

 

Udział w wykładzie jest bezpłatny. Wymagana jest jednak rejestracja online dostępna

na stronie http://transkulturowosc.evenea.pl/

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/999363290124074/