Apap Extra - opis działania • ulotka
Podstawowe informacje
| Nazwa handlowa | Paracetamol, kofeina |
| Nazwa międzynarodowa | Paracetamol, kofeina |
| Substancja czynna | Paracetamol, Kofeina |
| Dostępność | Bez recepty |
| Droga podania | Doustne |
| Działanie | Przeciwbólowym, przeciwgorączkowym |
Informacje o leku
Co to jest lek Apap Extra?
- Przeciwbólowy i przeciwgorączkowy środek.
- Zawiera paracetamol (500 mg) i kofeinę (65 mg), która nasila działanie paracetamolu.
- Kofeina działa umiarkowanie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.
Kiedy nie stosować leku Apap Extra?
- Jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol, kofeinę lub inne składniki leku.
- W przypadku niedokrwistości hemolitycznej, wrodzonego niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, zaburzeń rytmu serca.
- U kobiet w I trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
- U dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Jaki jest skład preparatu Apap Extra?
- Substancje czynne:
- Paracetamol: 500 mg
- Kofeina: 65 mg
- Pozostałe składniki:
- Powidon
- Skrobia kukurydziana
- Metyloceluloza
- Talk
- Wapnia stearynian
- Otoczka tabletki: hypromeloza 5, hypromeloza 15, makrogol 3350.
Jakie jest dawkowanie preparatu Apap Extra?
- Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 lub 2 tabletki co 4 do 6 godzin.
- Maksymalna dawka: 8 tabletek na dobę.
- Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Jakie są wskazania do stosowania Apap Extra?
- Łagodzenie bólu (np. ból głowy, ból zęba, ból mięśni).
- Obniżanie gorączki.
Co zrobić, jeśli wystąpią skutki uboczne po zażyciu leku Apap Extra?
- Natychmiast przerwać stosowanie leku.
- Skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady.
Wszystkie objawy niepożądane, w tym te niewymienione w ulotce, należy zgłaszać lekarzowi lub farmaceucie.
Czy lek Apap Extra można łączyć z kawą?
Zaleca się monitorowanie ogólnego spożycia kofeiny, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych.
Jak długo działa pojedyncza dawka leku Apap Extra?
Najczęściej zadawane pytania
Jakie są możliwe skutki uboczne stosowania leku Apap Extra?
- Rzadko: nudności, wymioty, bóle brzucha.
- Rzadko: skórne reakcje uczuleniowe, takie jak pokrzywka i wysypka.
- Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne, małopłytkowość, agranulocytoza, zawroty głowy.
Pełna lista możliwych skutków ubocznych oraz ich częstość występowania znajduje się w ulotce leku.
Jakie środki ostrożności należy zachować podczas stosowania Apap Extra?
- Sprawdź, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu, aby uniknąć ryzyka przedawkowania.
- Ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby, nadużywających alkoholu, niewydolnością nerek, astmą oskrzelową oraz zaburzeniami snu.
- Nie pić alkoholu w trakcie stosowania leku, ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby.
- Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym flukloksacylinie, ze względu na ryzyko kwasicy metabolicznej.
Jak rozpoznać uczulenie na lek Apap Extra?
- Skórne reakcje uczuleniowe, takie jak pokrzywka i wysypka.
- Ciężkie reakcje skórne, takie jak nadżerki w jamie ustnej, oczach, narządach płciowych, lub pękające pęcherze.
W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Czy można brać lek Apap Extra razem z antykoncepcją hormonalną?
Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania szczegółowych informacji.
O której porze dnia najlepiej przyjmować lek Apap Extra?
Czy lek Apap Extra wpływa na płodność?
Kto jest podmiotem odpowiedzialnym dla leku Apap Extra?
Czy lek Apap Extra jest refundowany?
Czy lek Apap Extra uzależnia?